Інтерв’ю з провідними політичними експертами Запоріжжя Дмитром Арабаджиєвим, доктором політичних наук, співголовою обласної координаційної ради з питань сприяння розвитку громадянського суспільства та політтехнологом Михайлом Крячком

IMG_3806-1Тетяна Орлова: Дмитре, ви як активний громадський діяч та експерт, що можете сказати про перспективи розвитку громадського сектору у Запоріжжі та області?

Дмитро Арабаджиєв: Можу навести практичний приклад, за результатами нашої спільної зустрічі, з колегами, у лютому цього року, на платформі Запорізького медіа-центру, відбулася зустріч 30-ти потужних громадських організацій регіону. За підсумками тієї дуже змістовної та важливої дискусії, було вирішено створити Асоціацію, яка ставить на меті реалізацію наступних завдань: агрегація потреб і інтересів ГО, яким потрібна донорська підтримка; функціонування експертної ради з визначення найбільш актуальних проектів для розвитку громадянського суспільства Запорізької області; допомога експертів у написанні, поданні та отриманні грантів за результатами відкритого конкурсу; мінімізація корупційної складової при отриманні грантів та реалізації грантових проектів; висвітлення фактів виявлення корупції грантерської діяльності у ЗМІ; оптимізація комунікації інститутів громадянського суспільства (ГО-ВЛАДА-БІЗНЕС-ДОНОРИ-ЗМІ) на всіх етапах реалізації донорських проектів. Впевнений, що реалізація хоча б половини з намічених цілей суттєвим чином вплине на розвиток громадянського суспільства в Запорізькій області.

IMG_3764-1

Тетяна Орлова: Михайле, а Ви як досвідчений політтехнолог, що можете відзначити в місцевому політичному дискурсі?

Михайло Крячко: Я би акцентував увагу передусім на якості виборчого процесу та формуванні демократичної політичної та електоральної культури у виборців, наближенні її до західних стандартів, але з обов’язковим врахуванням вітчизняного колориту. Саме вибори є засобом урахування масових настроїв, які можна формально й неформально контролювати. У кожній країні правила та процедури виборів є інструментом політичної боротьби, який дістав назву виборчої інженерії. Виборчі процедури можуть використовуватися також для зменьшення й навіть виключення впливу громадян на їх результати. Таким чином бути не тільки компетентним виборцем, політичним експертом а й свідомим громадянином – це свого роду виклик українського сьогодення.

IMG_3825-1

Тетяна Орлова: Зрозуміло. Дмитре, на Вашу думку, яким чином створення такої нової структури, як обласна координаційна рада з питань сприяння розвитку громадянського суспільства при облдержадміністрації, вплине на процеси, про які йшлося вище?

Дмитро Арабаджиєв: Так, Тетяно, дійсно таку раду створено розпорядженням голови облдержадміністрації № 191 від 25.04.2016. Основними завданнями цього дорадчого органу є: сприяння налагодженню конструктивної взаємодії державних органів, органів місцевого самоврядування з організаціями громадянського суспільства, їх інституційному становленню; забезпечення ефективних процедур участі громадськості під час формування та реалізації державної, регіональної політики, вирішення питань місцевого значення та стимулювання участі організацій громадянського суспільства у соціально-економічному розвитку регіону, створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці тощо. Як співголова цього органу, вважаю реалізацію окреслених завдань однією з найперспективніших розробок у сфері соціального управління.

IMG_3769-1

Тетяна Орлова: Михайле, скажіть, а Ви які вбачаєте цікаві проекти?

Михайло Крячко: Мені дуже імпонує те, чим займаються наразі громадські активісти та експерти Маргарита Трипольська: децентралізація та допомога в реалізації її у Запорізькій області, Людмила Шанц-створення ОСББ та енергоефективні проекти, Ольга Коваленко: прогрес в реалізації громадських проектів , ви, Тетяно, викликаєте повагу з роботою громадської медіа-платформи “Запорізький медіа-центр” і реалізацією інформаційної підтримки більшості важливих соціальних ініціатив та реформ у Запоріжжі та області. Також, це створення дорадчої ради при ЗОДА з Національної стратегії розвитку громадянського суспільства вважаю одним із важливих кроків обласної влади до громадян, та налагодження дійсно конструктивного діалогу з громадським сектором. Відмітив би взагалі всі проекти, що здійснюються в межах концепції демократії участі (консультації з громадськістю, громадської експертизи, громадського контролю, мирних зібрань, загальних зборів, громадських слухань, реалізації права громадян на звернення з електронними петиціями). Дуже подобався в цьому контексті ваш проект «Діалоги». Незважаючи на столичний стереотип стосовно вкрай низького рівня розвитку громадських ініціатив в Запоріжжі, хочу впевнено заперечити – вони є! Тільки для свого інституційного розвитку вимагають трішечки підтримки з боку донорів, влади та бізнесу. До речі, ми з Дмитром Арабаджиєвим також започаткували власний проект «Політичний практикум», участь у якому дозволить не тільки орієнтуватися у особливостях політичної системи України, а й стати по його закінченню справжнім експертом у виборчих технологіях, навіть політичним PR-технологом.

Тетяна Орлова: Михайле, розкажіть будь-ласка, ви плануєте створення свого роду “школи” для політиків у Запоріжжі, за моделлю УШПС (Української школи політичних студій), і на кого в першу чергу будуть направлені ваш досвід та енергія?

Михайло Крячко: УШПС так, дійсно дуже класний проект, масштабний та всеукраїнський. Звичайно, на регіональному рівні не вистачає місцевих лабораторій для майбутніх політиків та активних громадських діячів. Ми плануємо проводити семінари, практикуми, та креативні заходи, які будуть цікаві,як молодим людям, так і досвідченим діячам і політикам. До речі, у нас є вже свій власний веб-ресурс (http://political-workshop.com.ua/), і кожен, хто хоче мати політичну освіту, розвиватись в цьому напрямку, бути цікавим оратором та публічним діячем, може приєднатись до наших заходів. Ми з радістю будемо враховувати ті потреби, які будуть виникати у всіх охочих пройти наш практикум: політика нової генерації. У нас достатньо великий досвід проведення політичних кампаній, тому ми реальні практики, а також непогані теоретики, і знаємо, що всі майже люди чекають від політиків – чесності, свідомості, компетентності та уваги до виборців, не тільки під час виборчих кампаній, а й у процесі їх роботи. Тому будемо створювати ,власне, нові моделі для нових політиків, та громадських діячів.

Тетяна Орлова: Дмитре, Михайле дякую вам за цікаву розмову, і чекаємо вас з першими результатами роботи вашої активної освітньої та громадської діяльності, у нас у Запорізькому медіа-центрі, разом з учасниками ваших проектів.