Що чекає реформу децентралізації влади у Запорізькій області протягом 2017 року?

16117939_1317963254940873_450443477_n

2016 рік став вирішальним для реформи децентралізації влади на території Запорізької області. За підсумками року наш регіон увійшов до пятірки найкращих областей за показниками ефективності впровадження. Про здобутки та пллани на 2017 рік розповіла регіональний консультант Асоціації міст України та юрист Маргарита Трипільська.

«У 2016 році кількість Обєднаних територіальних громад зросла з 6 до 24, тобто в три рази в порівнянні з 2015 роком. У чому криється успіх? В першу чергу, на мою думку, в тому, що показовими були досягнення громад, що об’єдналися в 2015 році. Доходи їх бюджетів збільшилися в середньому у 4 рази. Всі вони отримали субвенцію на розвиток інфраструктури », – говорить Маргарита Трипільська.

Між шістьма громадами було розподілено 43 мільйони 533 тисячі гривень. І незважаючи на те, що постанова Кабінету Міністрів України, яка б регламентувала розподіл і умови отримання субвенцій, була прийнята тільки в березні 2016 року, ОТГ Запорізької області встигли освоїти до кінця року 97% цих коштів. У тому числі громадами реалізовувалися і проекти міжнародної технічної допомоги.

Так, раніше ЗМІ писали про досягнення Преображенської громади, яка стала прикладом для інших ОТГ області і досі залишається зразковою. Громада змогла істотно збільшити рівень і комфорт життя населення. У 2016 році в бюджет громади надійшло 10 мільйонів гривень, а її доходи збільшилися проти 2015 року в 2,5 рази. Точно такі ж можливості поступово відкриваються в кожній новій громаді.

А вже на початку 2017 року у Преображенської громади нова радість – для місцевих амбулаторій закупили автомобілі ЗАЗ Vida, що підніме місцеву медицину на новий рівень. Також громада придбала трактор і службовий автомобіль. Це стало можливо завдяки тому, що Запорізька обласна рада виділила 806 тисяч субвенцій.

Важливу роль у формуванні нових громад відіграє активна роз’яснювальна робота, так як в зв’язку з принципово новим законодавством в кожної нової ОТГ виникає ряд питань про механізми реєстрації, повноваження нових глав громад. А від правильного розуміння юридичних тонкощів процесу децентралізації і грамотного підходу надалі залежить ефективність кожного прийнятого на місцях рішення.

«Тільки Офісом реформ Запорізького відділу Асоціації міст України було здійснено понад 80 виїздів, які охопили всі райони Запорізької області. До семінарів залучалися і голови нових ОТГ. Так, Володимир Сідун, голова Преображенської сільської ОТГ ділився успіхами своєї громади на зустрічі в Оріхівському та Гуляйпільському районах. Велика кількість зустрічей відбулося і в Василівському, а також Кам’янсько-Дніпровському районах », – зазначила Маргарита Трипільська.

Примітно, що Запорізькій області вдається планомірно об’єднувати в громади території цілих районів. Тобто, вдається уникнути утворення територій, які були б не задіяні. Крім того, це суттєво прискорює процес децентралізації і дозволяє уникнути ряду юридичних колізій.

«Показовим прикладом у 2016 році стало і те, що кілька районів області було повністю «покриті» ОТГ. У форматі один район-одна громада об’єдналися Великобілозерський і Чернігівський райони. Чотири нові громади утворилися в Оріхівському районі, які разом з Преображенської сільської ОТГ повністю закрили Оріхівський район, в якому не залишилося необ’єднаних територій », – говорить консультант Асоціації міст України.

Варто відзначити, що, хоча 2016 рік пов’язаний зі значними успіхами в реформі децентралізації Запорізької області 2017 обіцяє бути ще більш ефективним. По-перше, приклади успішних об’єднань активно підштовхують до утворення нових громад. А по-друге, в цьому році реформа децентралізації вважається пріоритетною для уряду України. Тобто, не виключено виділення ще більших державних субвенцій, завдяки яким місцеві громади зможуть здійснити велику кількість соціальних проектів і реалізувати розвитком місцевої інфраструктури. Зокрема, пріоритетними шляхами розвитку нових громад зазвичай є фінансування медицини, освіти, культури та дорожньої інфраструктури.

«Пріоритетом 2017 стане розвиток утворених ОТГ, адже в ефективності реформи децентралізації майже ні в кого не залишається сумнівів. Це буде проявлятися в формуванні стратегій розвитку, інвестиційних паспортів, залученні інвесторів. Як наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, реформа децентралізації – це основна реформа в 2017 році. Тому, будемо працювати в цьому напрямку з ще більшими зусиллями », – підсумувала Маргарита Трипільська.