Реформа децентралізації влади: яких змін очікувати найближчим часом?

21733631_1426801160737590_320036105_o

Об’єднані територіальні громади у Запорізькій області розвиваються відповідно стратегії, а 24 громади взагалі спромоглися, за допомогою науковців розробити інвестиційні паспорти своїх територій, що дозволить залучати іноземних інвесторів.
Крім того, прямо зараз у Запоріжжі триває перший в історії України кубок з футболу серед Об’єднаних територіальних громад, фінал якого відбудеться вже зовсім скоро на Славутич- Арені

Позитивно вплинула #децентралізація і на формування бюджету #Запоріжжя, який починаючи з 2015 року збільшився майже вдвічі. Окрім цього завдяки співпраці з європейськими фінансовими інституціями, в рамках експерименту, у Запоріжжі можуть з’явитися перші десять електробусів.

Запорізька область одна з серед кращих з впровадження реформи децентралізації влади

Зінаїда Бойко, Заступник голови — керівник апарату обласної державної адміністрації: 29 жовтняу Запорізькій області, відбудуться перші вибори у десяти новостворених територіальних громадах, які об’єдналися саме у 2017 році.
Таким чином на території області вже буде створено 35 об’єднаних територіальних громад, 24 з яких пройшли через перші вибори. Крім того, на сьогодні ще вісім громад ініціювали процес об’єднання. Також громади можуть похвалитися вже реалізованими проектами з залученнями багатомільйонних інвестицій. Так Ботівська громада реалізувала разом з іноземними інвесторами проект вітрової енергетики (більше почитати про проект можна тут). Відомий багатьом проект компанії Нібулон (читати тут), в Біленьківській громаді, Тільки на розвиток інфраструктури та соціальні проекти в бюджет області Нібулоном було перераховано 17 мільйонів гривень.

Громадські організації не влаштовує те, що вибори до громад проходять поза увагою Європейських спостерігачів

На думку Roman Pyatigorets, керівника регіонального відділення Комітету виборців України, міжнародні спостережні організації, на жаль, мало цікавляться виборами до ОТГ, це вважається справами місцевого самоврядування.
Що б не трапилось під час таких виборів, інформація про них не потрапить до звітів міжнародних спостерігачів і нас, громадські організації це не влаштовує. України. Також, за словами пана Романа, на превеликий жаль, поки що під час виборів фактор “гречки” у багатьох випадках є визначальним.

Також Роман Пятигорець розповів про своє бачення реформи децентралізації, і навів приклад успішних змін у Дніпропетровській області, і Запорізький.

Ігор Бірюков, Керівник запорізького регіонального відділення Асоціація міст України, зауважив, що хоча вибори в #ОТГ які відбудуться 29 жовтня, пройдуть без участі політичних партій, політичні сили часто, заради перемоги, використовують брудні методи, забуваючи власне про долю самих громад.

Крім того, громади найближчим часом очікує земельна децентралізація, без якої не можливий нормальний розвиток ОТГ, тобто управління землями за межами населених пунктів, днями кабінет міністрів затвердив цей законопроект

Був час коли бюджету міста Запоріжжя вистачало лише для виплат заробітної плати

Валентина Малиш, Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, говорить, що децентралізація дала великі можливості для розвитку обласних центрів, і, якщо, наприклад, бюджет 2015 року складав трохи більш як чотири мільярди гривень, то у 2017 році бюджет складає 7,6 мільярда гривень.
Проте, скорішому відновленню інфраструктури міст, на думку заступниці міського голови, заважає надмірна зарегламентованісь у питанні фінансування будівництва:

На сьогодні тільки на підготовку та узгодження необхідних документів для початку будівництва потрібно від шести до десяти місяців,- говорить Валентина Малиш.
Щодо пріоритетів, то тут на першому місці ремонт житлового фонду (у бюджеті 2017 року на ці цілі передбачено близько мільярда гривень) та дороги.
Інвестори нам допоможуть — готуймо техніко-економічні розрахунки!

Наталія Новак, директор департаменту економічного розвитку Запорізької міської ради, говорить, що зараз вже підготовлене техніко-економічне обґрунтування для Європейських інвесторів, які готові фінансуівати придбання 55-ти автобусів великої місткості, а також, у порядку експерименту – придбання десяти електробусів. для міста.

Співпрацюють із Запоріжжям зокрема Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та Німецький державний банк розвитку (KfW)

На сьогодні, разом з Європейським інвестиційним банком, досягнуто прогресу з питання фінансування термомодернізації споруд бюджетної сфери, а це більш як 60 споруд з фінансуванням близько 16 мільйонів гривень.
Спорт — громадам!

За ініціативи Запорізький ВП “Центр розвитку місцевого самоврядування” Запорізької області, керівником якої є Олександр Свистун, розроблено концепцію розвитку спортивної інфраструктури об’єднаних територіальних громад області. Головна ідея концепції полягає в тому, щоб кожна громада отримала сучасний спортивний майданчик, з використанням штучного покриття, і перші три таких майданчики, можуть з’явитися уже до кінця року.

Крім того, як неформальний результат реалізації планів, було запропоновано провести у Запоріжжі Перший Кубок України з футболу серед Об’єднаних територіальних громад, фінал якого відбудеться вже зовсім скоро на #СлавутичАрені.

Чому все ж таки реформи рухаються не так швидко, як можливо хто очікує?

На думку політичного консультанта з багаторічним досвідом Igor Gromoff, значною мірою на динаміку впровадження реформ впливають громадяни, які чекають змін, але самі не прагнуть брати участі у їх впровадженні, так звані патерналісти.

Ці люди, за словами Ігоря Громова, не готові брати на себе відповідальність за долю держави, громади, а чекають, що лише держава опікувалася їхніми проблемами, і частка таких людей, на сьогодні, складає близько 65 відсотків, на противагу 35% активного населення. Щодо реформи децентралізації влади, то тут, наш гість, навів красномовну аналогію: Рівень децентралізації знаходиться на початковому рівні, і який можна порівняти з тим, як учня третього класу вчать користуватися кишеньковими грошима, якими він повинен навчитися розпоряджатися.
Тому, підсумовуючи виступ пана Ігоря, можна стверджувати, що повинен пройти певний час, 3-5 років, поки “учень” навчиться виконувати більш складні і відповідальні завдання.

Корисні посилання: Атлас децентралізації Запорізької області у PDF форматі: http://www.zoda.gov.ua/arti…/…/atlas-detsentralizatsiji.html

Інвестиційний паспорт Веселівської ОТГ про досвід якої розповів Олексій Дяченко : http://veselivska-gromada.gov.ua/investoru-16-58-03-21-06-…/ а також пропонуємо відео пряму мову усіх учасників круглого столу: