Підведено підсумки моніторингу дотримання прав ВПО у Запоріжжі

IMG_0355У Запоріжжі 26 лютого пройшло засідання за круглим столом на тему: «Як поглибити комунікацію між місцевою владою та переселенцями».

В Запорізькій області на протязі 5 місяців триває робота в рамках реалізуємого Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини спільно з Центром політичних студій та аналітики за сприяння Посольства Нідерландів, проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб та боротьба з порушенням їх прав шляхом підвищення інституційного потенціалу місцевого самоврядування та реалізації соціальної реінтеграції».

Лист Омбудсмена_Запорізька ОДА
У проекті також беруть участь партнери ЦПСА на регіональному рівні. Коаліція громадських експертів із Запоріжжя у складі Олексія Агентаєва, Наталії Заболотної та Влада Суліми .

За цей час зібрані матеріали із додержання прав ВПО; проведено фокус-групи; семінар; глибинне інтерв’ювання як ВПО, так і представників влади. Виявлені напрями, які потребують доопрацювання.
І хоч за рівнем додержання прав ВПО Запорізька область входить до десяти кращих, ще є що покращувати.
Тому темою заключного круглого столу визначено саме питання поглиблення комунікації між місцевою владою та переселенцями.
В засіданні прийняли участь представники громадських об’єднань, які займаються ВПО; представники органів влади; представники ВПО.

Громадські експерти презентовали результати моніторингу, які викликали неабиякий інтерес.

Варто зазначити що останні опитування доводять що біля 80% ВПО не виказали бажання повертатися на попереднє місце проживання навіть за умови припинення військового конфлікту Разом з тим  обговорення точилось біля питання недовіри місцевих мешканців до переселенців зі сходу, а також причини такого відношення.

Предметом дискусії стали також і подолання викликів та ризиків ВПО при наданні можливості ідентифікації своєї особи  в ЗМІ. Окремі переселенці вимушені не виходити в публічну площину через страх за життя своїх близьких, які залишились на окупованій території.

Дійшли згоди що одним із шляхів подолання бар’єру і страхів перед ВПО повинна стати поява в Україні міграційної політики, метою якої буде  припинення громадянства України за сепаратиські   висловлювання та дії, за ненависть до України. А також подолання корупційних чінників на  межі з окупованою територією. Мешканці Запорізької області хочуть  бути впевнені що ні за які гроші на нашу землю не потраплять замасковані бойовики та диверсанти. Що під виглядом ВПО ніхто не приїде до Запоріжжя будувати «руський мир». Така впевненність в тому, що кажна людина з окупованої території і кожне авто з донецькими та луганськими номерами не несуть небезпеку мешканцям нашої області сама по собі почне руйнувати перепони в комунікації між мешканцями Запорізької області та ВПО.

Тим більше, що незабаром нам жити однією громадою.

В результаті дискусії всі дійшли згоди що шлях до поліпшення комунікацій лежить через злам бар’єрів між місцевою громадою та ВПО.

Серед пропозицій були озвучені  і  поширення інформації  в місцях скупчення людей про  можливість переселенцям  із віддалених  районів отримувати необхідеу інформацію через мережі бібліотек  і Бібліоміст. І створення умов для знайомства  місцевих мешканців з переселенцями. І створення при Департаменті праці і соцзахисту координаційного органц із громадських об’єднань що опікуються питаннями переселенців.

Докладніше  про дослідження запорізьких громадських експертів тут:

Круглий стіл ВПО

Про  результати комплексного досліддення тут:

Umbrella_CPSA_Звіт _інтерв’ю

Umbrella_CPSA_VPO