Мешканці Запорізькій області все охочіше об’єднуються у територіальні громади, але на сьогодні є три ключові питання, вирішення яких позитивно вплине на реформу

dsc_2519

У 2016 році реформа децентралізації влади пройшла переломний момент і стала незворотною, проте існують питання, які потребують невідкладного законодавчого вирішення. Про це говорили під час прес-конференції: “Підсумки реформи децентралізації влади у Запорізькій області”, що відбулася у Запорізькому медіа-центрі.

– Та робота, яка проводилася, дала позитивні результати. Підбиваючи підсумки, можна говорити, що в цьому році зроблено дуже багато. Зокрема, в області створено ще 17 об’єднаних територіальних громад. Загалом наразі налічується 23 громади. Нещодавно відбулися вибори в п’яти об’єднаних громадах, ще у чотирьох голосування призначено на 18 грудня, ще шість громад визначаються з датою виборів, на яких оберуть своїх голів.
Обласна влада працює з кожним районом, кожною територією, з кожною людиною окремо. Виїзні консультації, ініційовані головою облдержадміністрації, приносять свої результати. Також дано старт децентралізованому марафону.

Громади, які було утворено в 2015 році, вже мають певні успіхи, які вони поширюють серед інших, тож утворення нових громад відбувається вже по пройденому шляху. Наразі розробляється нова програма підтримки об’єднаних територіальних громад у 2017 році. Сподіваюся, що ми спільно з депутатами обласної ради під час сесії зможемо прийняти правильні рішення. Уряд теж готовий фінансово підтримувати запорізькі громади через надання субвенцій на покращення інфраструктури, – стверджує Зінаїда Бойко, заступник голови-керівник апарату Запорізької обласної державної адміністрації.

Активно запроваджувати реформу децентралізації влади на місцях допомагає Асоціація міст України, регіональні консультанти якої, Маргарита Трипольська та Олександра Оляніна, надають юридичну та фінансово-консультативну допомогу: допомагають оформляти документи, планувати бюджети.
– Протягом цього року нами було здійснено 80 виїздів на території територіальних громад. Зараз, після виборів, перед громадами, стануть нові завдання: прийняття бюджетів, планів соціально економічного розвитку та положень, і ми готові їм у цьому допомагати – говорить Маргарита Трипольська.

Дмитра Майстро, голова постійної комісії з місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Запорізької обласної ради впевнений, що 2016 рік став переломним в об’єднанні громад, і все більше і більше людей прагне долучитися до цього процесу.
Але залишається ряд проблем, які потребують негайного законодавчого вирішення.

– По-перше, потрібно вирішити на законодавчому рівні питання управління земельними ресурсами. Зараз землями, які знаходяться за межами населених пунктів, розпоряджається Держгеокадастр, а саме ця земля є основним наповнювачем бюджетів новостворених об’єднаних територіальних громад. Тобто, потрібно передати функції управління землею громадам, щоб дохід залишався у місцевому бюджеті.

По-друге, дозволити населеним пунктам вливатися у новостворені громади за процедурою “самоприйняття”, визначивши законодавчо процедуру.

По-третє. Потребує законодавчого вирішення і питання селищ міського типу, які по закону не можуть отримувати субвенцій з державного бюджету на інфраструктурні проекти, на відміну від тих же сіл. Таких населених пунктів у запорізькій області 13 — говорить Дмитро Майстро.

Олександра Оляніна, консультант з бюджетних питань Асоціації міст України, позитивно оцінює 2016 рік:

– Якщо весною 2016 року, коли ми їздили на місця, люди дуже погано уявляли собі, що таке децентралізація, то зараз ситуація змінилась. Тепер часто можна почути у самих громадах, що вони будуть робити і як розпоряджатися бюджетом.

Але крім цього, Олександра Оляніна, вказала на певні недоопрацювання. Так, у територіальних громадах, розраховували, що Державний бюджет України буде прийнято до 15 грудня, що дозволить і їм оперативно схвалити свої бюджети. Так, як цього ще не сталося, змінюється процедура взаємодії державного і бюджетів громад, і повноцінно цей механізм почне працювати не з 1 січня, а лише з березня 2017 року.

Юлія Паскевська, керівник “Асоціації фахівців психологічної допомоги ”, звертає увагу присутніх, що окрім професійних знань, потрібно приділити увагу навчанню новообраних голів ОТГ управлінським навичкам, бо їм прийдеться працювати в іншому функціональному просторі, бути успішними керівниками. Депутатів, у свою чергу, слід вчити ефективній комунікації між собою, щоб вміти вирішувати складні конфліктні ситуації. Які неодмінно будуть виникати в процесі реформування громад.