Коли в Україні з’являться ідеологічні партії, та за яких умов олігархи втратять свій вплив на них?

12871455_1012607285490315_7306909702400258948_nУ Запорізькому медіа центрі відбувся інформаційний форум на тему:“Стандарти та досвід роботи парламентських партій. Запорізька область” , але коло питань, які були у центрі уваги, було ширшим. Учасники, а це представники політичних партій, політологи, влада – ділилися своїми думками з приводу того, коли в Україні з’являться ідеологічні партії, як на це вплине фінансування діяльності партій з державного бюджету, та чому це негативно сприймається громадянами.

Ініціаторами форуму виступив Дмитро Арабаджиєв, професор кафедри соціальної роботи ЗНТУ, доктор політичних наук та громадський консультант «ОПОРИ».

На початку форуму Дмитро Арабаджиєв презентував громадськості інтерактивну карту активності політичних партій. ЇЇ створення мотивувалося тим, що за словами нашого спікера, що 54% українців не знають переможця виборів у своєму окрузі (народний депутат) а близько 75% не знає, як зв’язатися з депутатом якого вони ж і обрали. Подивитися карту можна на сайті https://rada.oporaua.org/

Своїм поглядом, щодо ситуації навколо створення та діяльності політичних партій в Україні, поділився Ігор Громов, політичний консультант.
“Доволі часто в Україні можна почути запитання, коли у нас з’являться ідеологічні політичні партії? Парадоксально, але допоки в Україні, у державному устрої є слово “парламентська республіка”, поки Україна не стане повноцінною президентською республікою, поки народних депутатів не відсторонять від виконавчої влади, від можливості регулювати бюджетні потоки – партії так і залишаться клубами за інтересами для олігархів. Нам потрібна Американська модель влади, де президент – глава виконавчої влади, повністю формує уряд, а у парламентаріїв дві функції: законодавча, і контроль за виконавчою владою » – Ігор Громов.

Павло Мяло, начальник відділу по зв’язках з громадськістю Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації продовжує дискусію.
“В Україні зареєстровано 297 партій, а у Запорізькій області – 231 осередок, але якщо проаналізувати їх діяльність, то у виборах брали участь не більше половини, а тих, хто потрапив до Верховної ради — 15-16 партій. Також ми бачимо, що ініціатива по створенню партій йде не “знизу”, а “згори”, з відповідним фінансуванням олігархів, і на жаль це велика проблема. Якраз це і запропоновано вирішити коштом державного фінансування політичних партій. Відповідно до закону фінансуванню підлягає статутна діяльність партій та агітація, отримують право на фінансування ті партії, які подолали двох відсотковий бар’єр.

Розмір фінансування політичних партій передбачений на рівні 442 мільйонів гривень.

Але не всі партії погодяться на таке фінансування, бо прийдеться звітувати перед Рахунковою палатою та антикорупційними органами. Все ж державне фінансування партій є прогресивним кроком, це сприятиме більшій незалежності від олігархів — зазначає державний службовець.

Але Юрій Ловчиков, заступник голови Запорізької обласної організації партії “Солідарність” – Блок Петра Порошенка” ,має певний скепсис, щодо того, чи вдасться запустити механізм фінансування з державного бюджету політичних партій
“Є великі сумніви, що фінансування партій коштом державного бюджету, вдасться розпочати найближчим часом, адже уповноважений антикорупційний орган ще не розробив форму подачі заявки. А Загалом, якщо розділити суму бюджету, то, наприклад, районної організації отримають всього 15 000 гривень, а цього вистачить лише на мінімальну зарплату та оренду, ні про друк газет чи інших агітаційних матеріалів, мова не йде. Але загалом оцінюючи останні вибори, то місцеві ради вдалося оновити на 80%, але у цьому е й певний негатив, тому що люди не володіють відповідними знаннями, і, як приклад, прийняття бюджету області було затягнуте на цілий місяць. Щодо гендерного питання, то хотів би звернутися до жінок. Жінки, активніше вступайте до політичних партій.” – говорить представник “Солідарності”

Коротко та лаконічно озвучив свою позицію Юрій Сидоров, голова обласної організації політичної партії «Демократичний альянс» . Запорукою позитивних змін у політичному житті держави він вбачає у державному фінансуванні партій, у пропорційних виборах на основі відкритих списків та у забороні політичної реклами.

Марія Горідько, заступник начальника відділу по зв’язках з громадськістю Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації, звернула увагу присутніх, що громадяни України негативно реагують на інформацію, про фінансування політичних партій з державного бюджету. Тому політики повинні роз’яснювати, чому це важливо, а особливо депутати, які прийняли цей закон — наполягає Марія Горідько.

А от Михайло Крячко, політичний консультант, вбачає позитивні зміни:” Завдяки місцевим виборам відбулося перезавантаження, і до влади прийшло багато нових людей. Але дуже багато чого залежить від політичної освіченості електорату, і якщо держава, громадські організації та політичні партії приймуть вектор на підняття рівня самосвідомості людей, то будуть обиратися не олігархічні, а ідеологічні партії і буде більше жінок займатися політикою.”

Олег Корольов, депутат Запорізької міської ради від “Самопомочі” акцентував увагу на відповідальності громадянина та суспільства в цілому:
“Кожен окремо, ми вважаємо себе розумними,”менделєєвими », а коли збираємося в колектив – не можемо прийняти рішення, розподілити функції та обов’язки. І подібні процеси відбуваються в політичних партіях, бізнес структурах та інших організаціях, де люди збираються разом. Тому відповідальні люди повинні разяснять людям найважливіші процеси.