Для остаточного запровадження абонплати за газ потрібно врівноважити ціну блакитного палива та вартість його доставки до споживача

111259_650x410

Кабмін і НКРЕКП повинні прийняти таке рішення про абонплату за газ яке б врахувало інтереси всіх категорій споживачів і не призвело б до збільшення платежів

28 березня НКРЄКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг») прийняла рішення: “Для забезпечення прозорості, безпеки, конкуренції на ринку природного газу та підвищення рівня якості надання послуг для споживача НКРЕКП затвердила тарифи на послуги транспортування та розподілу природного газу за новою методологією”. Варто зазначити, що НКРЄКП незалежний регулятор, а рішення яке вони прийняли є необхідною умовою для створення ринку газу в Україні, захисту прав споживачів та несе загрозу монополістам.

Проте, як виявилося, до такого позитивного рішення, самі споживачі були не готові, а словосполучення “абонентська плата за газ “, у переважної більшості викликала несприйняття, бо на їх думку, це призвело б до збільшення рахунків за блакитне паливо. Для двох мільйонів споживачів справді платіж за газ мав зрости, а для восьми мільйонів навпаки – зменшитися.

НКРЕКП протрималась не довго, в ситуацію втрутились Президент та Прем’єр- міністр і рішення відклали на три місяці.

Ігор Кононенко, член фракції “Блоку Петра Порошенка “, член Комітету Верховної Ради України з питань топливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки говорить, що розщеплення повинно було робити в межах граничної ціни на газ встановленої Кабінетом міністрів України, яка на сьогодні складає 6879 гривень за 1000 кубічних метрів.

На думку Ігоря Кононенко, Кабмін повинен був зменшити вартість газу на суму рівній абонплаті, щоб не призвести до підвищення платежів окремими категоріями споживачів. Тому, рішення слід переглянути не щоб скасувати відокремлення ціни газу від його транспортування та розподілення, а щоб врахувати інтереси всіх категорій споживачів, і це не призвело до збільшення платежів за газ.

rewa_01ob_650x410_1_650x410

Критикує рішення НКРЕКП й Андрій Рева міністр соціальної політики. Так в ефірі телеканалу ICTV міністр заявив:

“Введення нового тарифу, який не передбачений ні законом про житлово-комунальні послуги, ні бюджетним кодексом, тягне за собою додаткові витрати з бюджету. А це, у свою чергу, вимагає змін до Державного бюджету. В результаті ми опиняємося у ситуації, за якої у нас відсутні можливості захистити людей із невисоким доходом, для яких зростання ціни буде істотним. Отже, це рішення є не до кінця виваженим і продуманим”, – вважає він.

Не виникає сумнівів, що рішення переглянуть і знайдуть механізм, який врахує інтереси всіх споживачів. Але головний плюс в цій ситуації полягає в тому, що завдяки резонансу, все більше людей починають задавати питання:” А й справді скільки ж ми платимо за доставку, розподілення газу та підтримку мереж у безпечному стані?”

Газовий ринок багато років був під владою монополістів, зараз у споживача не має вибору з ким укладати договір на постачання природного газу, ось на цьому й повинне сконцентруватися суспільство вимагаючи запровадження прозорого ринку газу.