Андрій Худик, експерт групи «Реанімаційний пакет реформ»: «Краще самих людей, ніхто реформу децентралізації не зробить”

grergergegegf

У Запоріжжі за участю експертів Реанімаційного пакету реформ і Урядового прес-центру відбувся круглий стіл щодо обговорення реформи Децентралізації влади, який було організовано ГО «Запорізькій Медіа-Центр».

Запрошені експерти обговорили обставини прийняття закону, проблеми та підводні камені його втілення, нюанси фіскальної децентралізації, переваги зміненної адміністративної теріторіальної реформи.

Одна з центральних реформ, яка стоїть перед українською владою на цей рік, — децентралізація повноважень на користь місцевих громад. Для втілення реформи доведеться не лише забирати повноваження у центральних відомств і державних адміністрацій, а й «перекроювати» адміністративно-територіальний устрій України, побільшуючи громади та райони.

– Концентрація влади у центрі призводить до соціальних та економічних катастроф, а централізована система управління є неефективною та не стійкою. Децентралізація та передача влади на місця збільшує ефективність використання ресурсів та є гарантією незворотності демократичних процесів, – впевнений Андрій Худик.

За його словами, ефективна місцева влада базується на трьох головних складових: повноваження – оптимальний розподіл повноважень між різними рівнями влади, ресурси – обсяг ресурсів повинен відповідати повноваженням та відповідальність – влада має відповідати за ефективність перед народом, та за законність перед державою.

Приорітетні завдання, які повинна виконати реформа з децентралізації: Створити ефективну та збалансовану систему органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, що мають необхідні повноваження, достатні ресурси та є відповідальними перед суспільством і державою. Визначити оптимальну для України систему адміністративно-територіального устрою. Розмежувати повноваження у системі органів місцевого самоврядування та системі органів виконавчої влади на місцях за принципом субсидіарності. Розмежувати повноваження між місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування на засадах децентралізації влади. Створити належні матеріальні, фінансові (фінансова децентралізація) та організаційні умов для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування власних і делегованих повноважень. Забезпечити прогнозоване фінансування регіонального розвитку.

Андрій Худик:

– Цю реформу не можна провести, не внісши зміни у Конституцію, – впевнений. В Основному Законі прямим текстом написано, що місцеві державні адміністрації формують та виконують бюджети і виконують програми розвитку. Не змінивши цього в Конституції, ми не можемо передати функції державних адміністрацій виконкомам рад.

Паралельно з передачею повноважень відбуватиметься реформування фінансової системи. За теорією, спочатку мали би йти повноваження, а разом з ними — фінанси. На жаль, у нас уже вийшло навпаки: бюджетом на 2015 рік задекларовано, що ми робимо перший крок до децентралізації шляхом збільшення фінансових надходжень на місцях
Думка експертів Запорізького регіону стосовно реформи:

Маргарита Тріпольська, к. ю.н., адвокат, Голова Запорізького відділення ГО «Асоціація адвокатів України»:

– Ми дуже часто чуємо від місцевих чиновників, мовляв, у нас багато проблем через те, що грошей на все не вистачає. Та на моє переконання основна проблема – корупція, яка не дає регіонам та державі в цілому нормально розвиватися. Стосовно реформи з децентралізації, то її основа – громада, тобто ми з вами. В той же час, дуже багато громадян просто не знають, які повноваження та обов’язки сьогодні закріплені за місцевою владою. Реформа розпочнеться реально тоді, коли люди зрозуміють що вона означає та навіщо впроваджується. Для цього потрібно проводити дуже серйозну просвітницьку роботу.

Надія Армаш, д. ю..н., професор:

На мій погляд, для реалізації цієї реформи по-перше, потрібно закінчити війну. По-друге, змінити існуючу громадську думку стосовно цих процесів. По-третє, знайти баланс між повноваженнями місцевих органів влади та їх відповідальністю.

Previous Image
Next Image

 

Тетяна Орлова, керівник ГО «Запорізькій Медіа-Центр»:

– Під час обговорення питань, повязанних з реформою, чітко простежується не дуже висока обізнаність громадськості основних постулатів цього важливого напрямку. На мою думку, вирішити це питання зможуть медіа-тури регіонами Запорізької області за участю експертної групи та ЗМІ. Такі кроки нададуть великий поштовх у роз’яснювальній роботі. Для реалізації реформи з децентралізації влади нам сьогодні потрібно потрапити в кожне містечко та селище та відповісти на всі питання громади.

Олександр Самойдюк, представник Об’єднання “Самопоміч” Енергодар:

– Враховуючи той факт, що наша область на даний час межує з фронтом, Запоріжжя важче переживе децентралізацію, аніж, наприклад, той же Львів. Але якщо ми чітко виробимо кроки у напрямку просвітницької роботи, то багато перепон на цьому шляху буде знято. Громада повинна зрозуміти з чим має справу. Також на моє переконання, під час реалізації реформи у області потрібно орієнтуватися на запорізькі історичні традиції.